İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi
 3. Senetle Kredi Veren Firmalar (Kurumsal) 2020

Senetle Kredi Veren Firmalar (Kurumsal) 2020

senetle kredi veren firmalar

Senetle kredi veren firmalar konusuna baktığımız zaman genellikle kredi notu düşük olan kişilerin tercih ettiği görülmektedir bu yüzden bazı şirketler kurulmuş olmakta ve Senetle kredi çekmek, genellikle bankalardan kredi çekemeyen kişilerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Bankalardan kredi çekebilmek için oldukça fazla prosedür uygulanması gerekir. Bu prosedürlerle ve evrak işleriyle uğraşmak istemeyenler senetle kredi seçeneğini tercih etmektedir.

Bankaların büyük bir çoğunluğu, sicili bozuk olan kişilere, kara listede yer alan kişilere ve herhangi bir gelir gösteremeyen kişilere kredi vermeyi tercih etmezler. Senetle kredi veren firmaların böyle bir derdi bulunmamaktadır. Bankadan bu sebeplerden ya da farklı sebeplerden kredi çekemeye kişiler bu firmaları tercih edebilirler. Senetle kredi alırken dikkatli olunması gereken bazı durumlar bulunmaktadır, bu yüzden kredi çekeceğiniz firmayı imzaları atmadan önce iyi araştırmanız gerekmektedir.

Senetle Kredi Almak

Senet imzalayarak kredi almak bazı kişiler için birçok yönden kolay ve kârlı olmaktadır. Nakit ihtiyacınız varsa, fakat bankalar size kredi vermiyorsa ya da kredi için fazla teminat istiyor, sizi fazla uğraştırıyorsa senetle kredi veren firmaları tercih edebilirsiniz. Bu firmaların bankalara nazaran çok daha az prosedürü bulunmaktadır. Senetle kredi veren yerler şehir şehir de ayrılmaktadır. En çok İstanbul ve Ankara’da olmak üzere Mersin, Adana, Antalya, İzmir ve Konya gibi büyük şehirlerde, senetle kredi imkânı sağlayan büyük firmalar bulunmaktadır.

Senetle kredi almak için seçeceğiniz firmanın güvenli ve yasal olması çok önemlidir. Birçok kurum yasal olarak sizlere kredi imkânı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yasal olmayan ve karşılığında sizi zor duruma sokacak olan firmalar da bulunmaktadır. Bu yüzden senet imzalayarak kredi alacaksanız en az bankalar kadar güvenebileceğiniz bir firma tercih etmeniz gerekmektedir.

Sicili Bozuk Olanlara Senetle Kredi

Sicili bozuk kişilere senetle kredi veren firmalar destek olmaktadır. Bankalar, Bankacılık ve Krediler Denetleme Kurumu’nda bulunan kredi notunuz ve bankacılık geçmişinize göre kredi vermektedir. Daha önceden ödenmemiş, düzenli ödenmiş kredi kartlarınız, kredi borçlarınız ya da farklı olumsuz bankacılık bildirimleriniz varsa size kredi vermeyi tercih etmezler. Senetle Kredi veren firmalar BKDK ile ilişkili değildir. Bu sebeple kredi verirken yalnızca kendi sundukları şartlara uyum sağlanması koşulunu öne sürerler. Yani bu firmalar, kendi şartlarına uygun olduğunuz sürece herhangi bir şekilde kredi notu ya da kredi geçmişine bakmazlar.

Senet Karşılığı Kredi Veren Kuyumcular

Senetle kredi veren kuyumcular, bu firmalar arasında en çok tercih edilen ve en yaygın olanlardır. Türkiye’nin birçok yerinde bu işi kuyumcular yapmaktadır. Kuyumcular da bu iş şöyle yürütülmektedir: bu kuyumcular taksitle ya da senet karşılığında altın satmaktadır. Öncelikle altınları satın alırsınız ve bu altınları bozdurarak paraya çevirirsiniz. Bu şekilde de elinize nakit para geçmiş olur. Birçok kuyumcu satılan altını kendi de bozmaktadır. Yani senet karşılığı altın aldığınız yerde altını da paraya çevirebilirsiniz. Siz de belirlediğiniz caddeye göre her ay kuyumcuya altının parasını yatırırsınız. Bu işlem taksitle altın satış işlemi olarak geçtiği için herhangi bir yasallık ihlali de yoktur, altın bozdurmak da taksitle satın almak da yasak bir işlemdir. İmzalayacağınız senet karşılığında gram, çeyrek, yarım ya da tam altın satın alabilirsiniz. Ayrıca bazı kuyumcular senet karşılığında nakit borç para da vermektedir.

Faktöring Şirketlerinden Senetle Kredi Almak

Faktöring şirketleri senetle kredi veren şirketler arasında bulunmaktadır. Ülkemizin dört bir yanında sayısız faktöring şirketi bulunmaktadır. Sizin bulunduğunuz şehirde olmasa bile bu şirketlerin çoğu Havale ve EFT yöntemiyle de nakit ihtiyaçlarınızda yanınızdadır. Faktöring şirketleri çoğunlukla işletmelere, işletme sahiplerine, tüccarlara, esnaflara, KOBİ’lere ve bunun gibi iş sahiplerine borç para vermektedir.

Faktöring şirketleri ve bunun gibi finans şirketleri de bankalar gibi yasal hizmet vermektedir. Bu şirketler, bankalar gibi çok yüksek meblağlarda kredi vermemektedir. Çoğunlukla maksimum 20.000 TL’ye kadar kredi imkânı sunar, tabii bu tutar kurumun inisiyatifine bağlı olarak değişebilmektedir.

Senetle Kredi Veren Firmalar (Kurumsal) 2020

Ülkemizde hizmet veren çok sayıda Faktöring şirketi bulunmaktadır ve şirketlerin çoğu BDDK onaylıdır. Aşağıda en çok tercih edilen firmalardan bazıları bulunmaktadır:

 • Acar Faktöring
 • Ak Faktöring
 • Atılım Faktöring
 • Yapı Kredi Faktöring
 • Vakıf Faktöring
 • Şeker Faktöring
 • Sümer Faktöring
 • Fiba Faktöring
 • MNG Faktöring
 • Garanti Faktöring
 • Zorlu Faktöring

Senetle Araba Kredisi

Senetle araba satan firmalar da bulunmaktadır. Eğer nakit ihtiyacını araba almak için duyuyorsanız bu firmalar sizin için her anlamda iyi olacaktır. Bazı kişiler de bu firmalardan senet karşılığı araba alırlar ve daha sonra arabayı satarak nakit ihtiyaçlarını giderirler. Arabayı, satın aldığınız firmaya satma gibi bir seçenek de söz konusudur. Fakat bunu her firma yapmamaktadır. Bazı araba alım ve satımı yapan yerlerde hem arabayı senetle satın alır hem de satarak nakit parayı elinize alırsınız. Birçok firma da yalnızca senet karşılığında size araba satacaktır. Siz de başka bir yerde arabayı satıp, nakit paraya çevirebilir, her ay taksitle de satın aldığınız yere borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Senet Karşılığında Kredi Veren Bankalar

Senetle kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar düşük meblağda kredi seçeneği sunmaktadır. Kredinin tutarı düşük olacağı için çoğu banka kredi siciline ya da geçmişine bakmayacaktır. Bunun yerine bankaya gösterebileceğiniz herhangi bir gelir belgesi ya da taşınır, taşınmaz mülk teminatı varsa kredi almanız da kolay olacaktır. Sicile bakmadan, birkaç imza ve gelir belgesi gibi belgelerle kredi alabileceğiniz bazı bankalar şu şekildedir:

 • Enpara
 • Aktifbank
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Akbank

Senetle Kredi Almak Doğru Mudur?

Senet karşılığında kredi almak çoğu kişiyi endişelendirmekte ya da akıllarında soru işareti bırakmaktadır. Senetle kredi, her ne kadar kulağa korkutucu gelse de, kredi alınacak olan firmaya göre mantıklı da olabilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi eğer güvenli bir firmadan kredi alınacaksa, özellikle sicili bozuk olan ve bankaların kredi vermek istemediği kişiler için senetle kredi almak doğru bir harekettir.

Senetle kredi özellikle firmalardan ve güvenilir kuruluşlardan alınmalıdır. Tefecilik başlığı altında hizmet veren kişilerden senet imzalayarak para almak hem yasal değildir hem de güvenli değildir. Yasal olmayan hiçbir firmadan kredi alınması tavsiye edilmez.

Senetle Kredi Alırken Dikkat Edilecekler

Senetle kredi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ortada imzalanacak bir senet olması, dikkatli olunması gerektiği anlamına gelmektedir. Krediyi bankadan da çekecek olsanız, firmadan da çekecek olsanız imzalayacağınız senedi iyice okumanız gerekmektedir.

 • Senetle kredi çekerken, ödeyemeyeceğiniz ya da ödemekte zorluk çekeceğiniz tutara imza atmamanız tavsiye edilir. Bütçenize göre bir tutara imza atmanız sizin için daha iyi olacaktır.
 • Senedi mutlaka en ince detayına kadar imzalamadan önce okumalısınız.
 • Güvenliğinden ve yasallığından emin olmadığınız firmadan kredi çekmemelisiniz.
 • Kredi çekmek için sicile bakmadan, gelir belgesi istemeden kredi veren bankaları da öncelikle incelemeniz tavsiye edilir.
 • İmzaladığınız senedin bir kopyasını muhakkak almalısınız.
 • Her ay ödeme yaptığınız zaman verilen senet ya da kağıtları mutlaka ödemeniz bitene kadar hatta ödeme bittikten sonra da saklamalısınız. Herhangi bir durum olduğunda elinizde bir belge olmaması durumunda suçsuzken suçlu duruma düşen siz olursunuz ve bir şey kanıtlayamazsınız.
 • Borcunuz bittiği zaman buna dair imzalı bir belge almanız tavsiye edilir. Bu iki taraflı güvenlik için önemlidir.

 

Eğer kredi notunuzun düşük olması sebebi ile senetle kredi çekmek istiyorsanız bunun yerine ; Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalaryazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap