İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi Notu
 3. Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir (Detaylı)

Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir (Detaylı)

Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir

Kredi Notu Kaç Günde güncellenir sorusunun detaylı anlatımı için aşağıdaki bilgileri muhakkak okumanızda fayda var. Kredi notu güncellenme zamanı bankadan bankaya değişiklik gösterse de en az 30 günde bir olarak düzenlenmesi öngörülmüştür. Ancak yapılan ödemelerle yenilenen bu kredi notunun banka değerlendirmelerine yansıması daha uzun zaman alabilir. Bu kapsamda kredi notu, kişilerin bankalar tarafından alacakları değerlendirmeleri kapsamaktadır. Tüm finansal geçmişin tek bir kurumda toplanıp değerlendirilmesi ile elde edilen kredi notu, düzenli olarak düzenlenmekte ve yenilenmektedir.

Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir ?

Kredi notunun yenilenme zamanı, bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak resmi “Kredi Notu Kaç Günde Güncellenir” süresi, bir aydan daha az olacak şekilde düzenlenmiştir. Yaklaşık olarak 29 günde bir yenilenen kredi notu, ödeme ve değerlendirmeye yansıması açısından kişilere daha geç ulaştırılır. 29 günde yenilenen kredi notu, banka değerlendirmesine 35- 40 günde yansımaya başlar.

Özellikle bir krediyi kapatıp ikinci krediyi çekmek isteyenler için kredi kapatma sürecinde etkilenecek kredi notu önem taşımaktadır. Kredinin kapanması durumunda kişilerin kredi notu yükselmesi 1 aydan uzun sürecektir. Bu nedenle kapamalı kredi almak isteyenler için, farklı bir bankadan kredi kullanmak isteyenler için kredinin kapatılmasından sonra 1 ay bekleme durumu söz konusu olmalıdır. Sistem kapatılan krediyi hemen görmediği için, anında yeni kredi alımında sorun yaşanmaktadır. Bu durumlarda mevcut borcun kapatıldığına dair bir belge alınarak kredi kullanılmak istenen bankaya teslim edilmelidir. Bu sayede kredi notunun yükseltilmesi ile ilgili işlemler daha hızlı yapılacaktır.

Kredi Notunu Kim Yeniler?

Kredi notunun yenilenme mercii, Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı Findeks kurumudur. Ülkemizde kredi notu işlemlerine dair değerlendirme ve düzenlemeleri sadece bu kurum üstlenmektedir. Kredi veren tüm kurumlar, kredi notunu değerlendirme araçları arasında en önemli kriterdir. Bu nedenle kredi kullanmak isteyen kişiler, kredi notunu yükseltmek için çeşitli işlemler yapmaktadır. Bu işlemler kredi kartını çalıştırma veya kredi çekip geri ödeme olabilmektedir.

Kredi Notu Sıfırlanır Mı?

Kredi notu sıfırlama işlemi, kişinin tüm finansal işlemlerini içerdiğinden mümkün değildir. Kişinin tüm finans hareketleri, Findeks tarafından değerlendirilmek üzere kaydedilir. Bu nedenle aradan ne kadar zaman geçerse geçsin kredi notunun sıfırlanması söz konusu olamaz.

Kredi veya bankalarla yapılan işlemleri durdurmak, kredi kartlarını iptal etmek ya da bankaları kullanmamaya başlamak kredi sicilinizi düzeltmez ya da sildirmez. Bu durumda kişiler, kredi notunun sabit kalmasına neden olur. Hatta uzun süre borçlu kalınan bir kredi kartının iptal edilmesi kredi notunun düşmesine dahi neden olabilmektedir. Kredi notunun bu nedenle düşmesi halinde, kartın iptalinden sonra kişiler, kartın kredi notunu yükseltmesini sağlamalıdır. Bunun için yeni kart alımı, kart işletilmesi gibi yöntemler kullanılmalıdır.

Kredi Notu Affı Var Mıdır?

Kredi notu düşüklüğünde af, söz konusu değildir. Çünkü kredi notunun düşük olması bir ceza değil, sonuçtur. Sonucu değiştirmek için yapılacak tek şey kredi notunun yükseltilmesini sağlayacak yöntemleri kullanmaktır. Kredi notunun düşük olması durumunda kişiler, kredi notunu yükseltebilir. Ancak sildirme ya da sicil sıfırlama söz konusu değildir.

Kredi Notu Neleri Etkiler?

Kredi notu durumunun etkilediği işlevler, kredi kullanma  ve kredi kartı alma bakiyeleridir. Kredi kullanmak istendiği durumda, kredi verilip verilmeyeceğinden kredi verilecek tutara kadar pek çok konuda kredi notundan yararlanılır. Bu nedenle bankalarla yapılacak işlemlerde kredi notu, belirleyici rol oynar. Kredi notunun etki alanı şu şekilde özetlenebilir:

 • Kişilere verilecek kredi tutarı
 • Kişilerin doğru kredi türüne yönlendirilmesi
 • Kişilere verilecek kredinin vadelendirilmesi
 • Kredi verilip verilmeyeceği
 • Kredi kartı bakiyesi
 • Kredi kartı verip verilmeyeceği
 • Artı para gibi eksi bakiye limitleri
 • Konut ya da araç kredilerinde kefil ve teminat talepleri
 • Ticari kredilerde teminat ve ipotek talepleri

Kredi Notu Güncellemesi Hızlandırılabilir Mi?

Kredi notu güncelleme hızlandırmak, yapacağınız işlemlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Eğer kredi kartınızı hızlı işletilirse, kredi notu değişiklikleri de hızlı olacaktır. kredi kartını aktif kullanmayan bir kişinin, düzenli ödeme yapması durumunda kredi notu artışı aylık 1-2 puan olacaksa, kredi notunun düzenli kullanılması durumunda puan artışı 4-5 puan olacaktır. Bu nedenle kişilerin kredi kartını düzenli kullanması ve ödemelerini düzenli yapması gerekmektedir.

Kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılmasının yanında, kredi kartına para yatırıldıktan sonra en az 24 saat beklenmesi de gerekmektedir. Bu sayede kişilerin kredi kartına yükledikleri miktarında sistem tarafından görülmesi sağlanır. Sistem tarafından görülecek ödemeler, kredi notunun yükseltilmesini sağlamaktadır. Yükselen kredi notu sayesinde kişiler, kredi çekme ve kredi kartı kullanma sırasında sorun yaşamazlar.

Bir ayda birden fazla puan arttırmak her ne kadar mümkün olsa da, kredi notu değerlendirme işlemini, bankanın belirlediği sürenin altına indirmek mümkün olmayacaktır. Bunun yanında kredi notu yükselme konusunda kriterler bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Örneğin x bankası düzenli ödemede ayda  2 puan arttırma sağlıyorsa, y bankası düzenli ödemede ayda 5 puan arttırıyor olabilir. Birden fazla bankanın kullanılması durumunda Findeks, ortak bir kredi notu belirleyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap