İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Banka
 3. İpotekle Ev Kredisi Veren Bankalar

İpotekle Ev Kredisi Veren Bankalar

ipotekle ev kredisi veren bankalar

İpotekle ev kredisi veren bankalar arasında kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarında sayısı fazladır. Bankalardan ipotekle ev kredisi almak, bankaların buna özel bir hizmeti bulunmadığından yapılamamaktadır. Ancak bankalar, ipotek alarak ihtiyaç kredisi imkanları sunmaktadır. Müşterileri, alacakları ihtiyaç kredilerini konut kredisi olarak kullanmaya teşvik eden bankalar, ipotekle ev kredisi verme işlemini bu şekilde yapmaktadır. Bunun yanında kara listede olmanız, geçmişinizde haciz olması gibi nedenler, bankaların size kredi vermek istememesine neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken, vereceğiniz ipotek ile banka karşısında talebinizi iletmek olmalıdır.

Ayrıca İpotekle ev kredisi nasıl alınır yazımıza bakarakta bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz, ilgili yazımızda bütün detaylardan bahsetmiş bulunmaktayız.

İpotekle Ev Kredisi Veren Bankalar ( Güncel Liste )

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • TEB
 • Halkbank
 • HSBC
 • Denizbank
 • İş Bankası
 • QNB Finansbank

Belirtilen bankalar, ipotekle ev kredisi veren bankalar arasında olduğu bilinmektedir. Ancak her birinin kredi verme kriterleri farklıdır. Bazıları sadece kendi konutunu alacaklara kredi verirken, bazıları sadece ihtiyaç kredisinde ipotek kabul etmektedir. Böyle bankalardan alacağınız ihtiyaç kredilerini, konut kredisinden farksız bir şekilde kullanabilirsiniz.

İpotekli Ev Kredisinde Gerekli Belgeler

İpotekli konut kredisi için talep edilen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • C. nüfus cüzdanı aslı ya da pasaportun aslı- fotokopisi
 • Konuta ait ekspertiz raporu
 • İpotek ettirilecek gayrimenkule ait kat mülkiyeti, kat irtifakı tapusunun fotokopisi
 • İkametgah ya da banka kredisi kullanacak kişiye ait son 3 aya ait fatura

Belirtilen belgelerin hazırlanmasının ardından bankalara başvuru yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası İpotekli Konut Kredisi

Ziraat Bankası kullanarak ev kredisi almak için banka şubelerinde bulunan bireysel müşteri temsilciliklerine gidilmesi gerekmektedir. Banka şubelerinden yapılacak bu işlemde uzun vade olanakları ve ödeme kolaylıkları sağlanmaktadır. Ziraat ipotekli konut kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İpotekle alınacak konut kredisinin en uzun vadesi 120 ay olarak belirlenmiştir. Bunun yanında aynı şekilde alınacak ihtiyaç kredisinin en uzun vadesi 48 aydır.
 • İpotek edilecek gayrimenkul ekspertizden geçirilir. Gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi çekilmesi olanağı sağlanmıştır.
 • İmarlı arsa ipoteklerinde ekspertiz değerinin %50’si, işyeri için ekspertiz değerinin %75’i kullanılabilmektedir.
 • Krediye konu gayrimenkul üzerine ipotek tesis edilecek, mülkün satışı ya da devri mümkün olmayacaktır.
 • Banka şubesi gerekli bulursa, sizden teminat da talep edebilmektedir.
 • Kredinin ödemeleri boyunca hayat, konut ve deprem sigortaları banka tarafından yapılacaktır.

Ziraat Bankası’na ait resmi internet adresinde bir adet hesaplama aracı bulunmaktadır. Bu araç ile ne kadar krediye ne kadar ödeme yapmanız gerekeceğini görebilir, aylık ödeme planınızı nasıl  hazırlamanız gerektiğini görebilirsiniz.

Halkbank İpotekle Konut Kredisi

Halkbank aracılığıyla ipotekle ev kredisi alımı, Mortgage yasası ile düzenlenmiştir. Bunun için kişilerin Halkbank şubelerini ziyaret etmeleri gerekecektir. İpotekli kredi desteği ile bankadan alacağınız kredi tutarı katlanabilmektedir. Bankanın ipotekle ev kredisi kampanyasının özellikleri şu şekildedir:

 • İpotek edilecek konuta 2. Derecen ipotek uygulanacaktır.
 • Krediden, ipoteğe konu olan konutun ekspertiz değerinin %80’i kadar yararlanılabilir.
 • Konut kredilerinde en uzun vade 120 aydır.
 • Bu şekilde alınacak kredilerde ekspertiz ücreti, dosya masrafı, tahsis ücreti, masraf ücreti ve komisyon ödenecektir.
 • İpotekli konut kredisi için planlanan faiz oranı %1,52’dir.

Denizbank İpotekle Konut Kredisi

Denizbank ipotekle konut kredisi kampanyasından yararlanmak için yapılması gereken, bankanın bireysel müşteri temsilcilerinden yararlanmak olmalıdır. Müşteriye ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanma imkanı veren banka, esnek ödeme planı seçeneklerine sahiptir. Bankanın faizleri, artan faiz düzeni ile oluşturulmuştur. Bu kapsamda kişilerin yapacakları vade uzatmaları, faizin artmasına neden olacaktır. örneğin 24 ay vadede %0,98 olan faiz tutarı, 48 ay vadede %1,12’ye yükselecektir. Ayrıca kişilerden vergiler, kredi tahsis ücretleri, komisyon, dosya masrafı gibi giderler tahsis edilecektir. Giderler ve faizler dahil edilerek bir ödeme tablosu hazırlanacaktır. Bu tabloya bağlı kalınarak ödeme işlemleri gerçekleştirilecektir. Ödemeler, otomatik ödeme şeklinde banka hesaplarından kesinti ile alınabilmektedir.

Vakıfbank İpotekle Konut Kredisi

Vakıfbank’tan konut kredisi alırken ipotek göstermek, alacağınız kredinin tutarını arttıracaktır. Yüksek tutarlı kredi ihtiyaçları için banka tarafından ipotek talep edilir. Bankanın konut kredilerinde 120 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır. Kredi ile birlikte kişilere hayat sigortası da yapılmaktadır. Ayrıca kredi taksitlerinin ödenmesi sürecinde kişilere konut sigortası yapılır ve her ay düzenli olarak yenilenir. Belirli oranda gelir olması şartı ile banka, kredi kullanımını müşterilerine sağlamaktadır. Olumlu istihbarata sahip müşterilerden kefil talep edilmemesi, bankanın inisiyatifinde gelişen bir durumdur. Bankanın talebi dahilinde hem ipotek, hem kefil talebi gerçekleşebilir. Kişiler, ipotek göstererek gayrimenkulün değerinin %80’ine kadar kredi kullanabilir. Banka, konut kredilerinde arsa karşılığı ya da konut karşılığı ipotek talebini kabul etmektedir. Ancak ipotek edilecek taşınmazın alınacak kredi ve faizlerini karşılaması gerekmektedir.

İş Bankası İpotekle Konut Kredisi 

Konut kredisi için İş Bankası’na başvuru yapmak, bankanın şubelerinden yapılabilecek bir işlemdir. Tüketici destek kredileri adı altında verilecek kredilerden ipotek karşılığı yararlanılabilmesinin yanında, konut kredileri de banka tarafından ipoteğe bağlanabilir. Ancak banka, konut kredisinde ev ipoteğini kabul etmektedir. Bankanın arsa ya da başka bir taşınmaz ipoteğini kabul etmemesi nedeniyle, kredilerde sadece ev ipoteğine dair belgeler hazırlanmalıdır. Banka, ev ipotek edilmesi sonrasında kefil de talep edebilmektedir. Banka, konut kredilerinde 120 ay vade imkanı sunar. Kredi ödemeleri, kişilerin belirleyeceği taksitlendirmelere göre yapılır. Bu kapsamda artan, azalan ya da eşit vadeli taksit imkanlarından yararlanılabilir.

Akbank İpotekle Konut Kredisi

İpotek kullanarak Akbank’tan konut kredisi almak için kişilerin şubelere başvuru yapması gerekmektedir. banka, konut kredilerinde 120 ay vade imkanı sunmaktadır. Bankaya verilecek ipotek, alınacak krediyi faizleri ile karşılar nitelikte olmalıdır. İpoteğe dair belgeler, kişinin mesleğine ve alacağı kredi tutarına göre değişiklik gösterir. Ücretli çalışanlar maaş bordrolarını, serbest meslek erbabı kişiler ise vergi levhalarını bankaya sunmalıdır. Akbank’ın verdiği ipotekli ev kredisinden yararlanma koşulları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Başvuru sahibi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.
 • Kişinin, banka tarafından değerlendirilecek bilgilerinde olumsuzluk olmamalı, kredi notu kredi kullanımına elverişli olmalıdır.
 • Kredi taksitlerinin her biri, kişinin yaşadığı hanenin toplam gelirinin en fazla %50’si kadar olmalıdır.
 • İpotek araçları konut ve iş yeri olmalıdır. Arsa ipoteği konut kredisi için geçersiz sayılır.
 • Kredi ile birlikte kişilere hayat sigortası da yapılmaktadır.

Garanti Bankası İpotekle Konut Kredisi

Garanti Bankası’ndan ipotek göstererek konut kredisi alma talebi, yüksek miktarlarda kredi kullanılmasının önünü açmaktadır. Bankanın sunduğu kredi fırsatları, konut kredisinde 120 ay, diğer kredilerde 48 ay vade imkanı sunar. Bankaya teminat gösterilecek konutun, kredi sahibine ait olması gerekmektedir. Banka, kredi notunda düşüklük olmadığı sürece kefil talep etmemektedir. Banka faizleri, yapılmak istenen vade ile orantılı olarak verilmektedir. Ayrıca banka, kullanılan kampanyaya göre faiz oranı ve türünde değişikliğe gidebilmektedir. İpotekle ev kredisi alımında Mortgage kampanyalarından yararlanılması halinde faiz oranı %1,60 olarak sabitlenir.

Yorum Yap

Yorum Yap