İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi
 3. İpotekle Ev Kredisi Nasıl Alınır

İpotekle Ev Kredisi Nasıl Alınır

ipotekle ev kredisi nasıl alınır

Bankaların konut kredisini düşürmesinden sonra ipotekle ev kredisi nasıl alınır sorusu tekrar ev sahibi olmak isteyenler tarafından sorulmaya başlandı. Ev kredisialımında ipotek kullanmak, kişilerin kredi notunun düşük olması durumunda alacakları konut kredilerini kapsamaktadır. Arsa ipoteği ile ev kredisi kullanımı ya da araç ipotek ederek konut kredisi alımı mümkün olmaktadır. bunun yanında alınacak konut kredilerinde zaten satın alınacak konut, borç bitene kadar ipotekli sayılır. Bu nedenle vereceğiniz ipotekler, alacağınız konuta ek olarak bankaya gösterilmektedir.

 

İpotekle Ev Kredisi Nasıl Alınır

İpotekle Alınacak Ev Kredisinin Özellikleri

Ev kredisini ipotekle almak, kredi üzerinde bazı değişikliklere neden olacaktır. Kişilerin kredi notunun düşük olması, kredi alımına uygun olmaması ya da mesleki herhangi bir teminat gösterememesi durumunda bu tür ipotekle kredi verme durumu yaşanır. Doğmuş ya da ilerde doğacak bir borç için, kişinin kendisine ait taşınmazların teminat olarak gösterilmesi, ipotek olarak adlandırılır. Kişi, borcunu ödeyememesi durumunda ipotek ettiği mülkün elden çıkarılmasını kabul etmiş olur. Tapu sicilinde mesken olarak kaydedilmiş konut üzerine, ipotek tesis etmek suretiyle mülk konması ve teminat altına alınması durumu, ipotekli konut kredisi olarak adlandırılır. Örneğin kişi, bir konut satın almak için 100.000 TL kredi başvurusunda bulunulduğunda, kredi tutarına yaklaşık olarak karşılık gelen arsa ya da ikinci bir konut varsa, bankanın ipotek talebi bu şekilde karşılanır. Bu sayede kişilerin düşük kredi notu ile yüksek meblağlar talep etmelerinin önü açılır. Ayrıca ipotek alınan kredilerde faiz oranlarında da düşüş gözlenmektedir.

Ev Kredisi Alınırken Neden İpotek İstenir?

Konut kredilerinde ipotek talep edilmesi, kişilerin yeterli kredi notuna sahip olmaması ya da talep edilen kredi tutarının yüksek olması durumunda önem kazanmaktadır. Kişilerin yüksek meblağlarda konut kredisi talep etmesi, ödeme gücünü ispatlayamaması ya da kişinin beyan ettiği gelir kaynakları ile alınmak istenen kredi tutarı arasında bir bağlantı bulunmaması durumlarında ipotek önem kazanır. Bankalar, verdikleri kredilerin ödeneceği teminatını almak için ipotek talep eder. banka tarafından verilen kredinin geri ödeneceğine dair kesin kanıt, ipotek edilen mülktür. Aksi halde kişi, ödeme yapamadığı durumda mülkünü kaybedecektir. Bankalar, müşteri ödemelerini garanti altına almak için ipotek talep eder.

Kredinin Özellikleri

İpotek gerektiren ev kredisinin özellikleri, kanun maddelerine göre şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Alınacak kredi, konut finansmanı kapsamında olmalı ve müşteri bu konuda bilgilendirilmelidir.
 • İpotek, hem anapara, hem faizi kapsayacak değerde olmalıdır. Örneğin 50.000 TL tutarında bir kredi için 10.000 TL tutarında bir mülkün ipotek edilmesi mantıklı olmayacaktır. Alınacak ipotek, hem ana parayı hem de faiz tutarını karşılamalıdır.
 • Kredi için verilecek ipotek, Türkiye sınırları içerisinde yer almalıdır.
 • Kredinin teminat defterine kaydedildiği tarihte, kişinin zamanı gelmiş tüm ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İpoteğin karşıladığı kredi kısmı, alınacak konutun değerinin %75’ine tekabül etmelidir.

İpotek İle Alınacak Kredinin Miktarı Arttırılır Mı?

İpotek alımı sayesinde kredi tutarının durumu değişiklik göstermektedir. İpotek, kullanılacak kredinin tutarını arttırabilir. Kişi, 100.000 TL kredi talep ediyor, ancak kredi notu ancak 70.000 TL kredi kullanmasına izin veriyor olabilir. Bu durumda verilecek teminat, kullanılabilecek kredinin tutarını arttırabilir. Ayrıca teminat ile alınan kredi arasında bir orantı bulunmalıdır. Teminatın değeri, alınacak kredinin değerini karşılamalıdır. Eğer değerli bir teminata sahipseniz, kullanacağınız kredide bu teminatı öne sürerek daha yüksek bir meblağ talep edebilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzun düşük olması, bir sorun olmaktan çıkar.

Ancak kredi verilemeyecek durumdaysanız, ipoteğiniz işe yaramayabilir. Bazı bankalar, kredi notunun fazla düşük olması durumunda ipoteği kabul etmemektedir. Bu bankalar, kredi notu düşük olanlara konut kredisi vermeyi reddederler. Bunun yanında konut kredisinin vadelerinin 120 aya kadar uzayabilmesi, bankaları bu kredi konusunda tereddütte bırakmaktadır. Vade süresinin uzunluğu nedeniyle bankalar, bu krediyi sadece ödeyebileceği garanti müşterilerine vermek istemektedir.

Hangi Bankalar İpotekli Ev Kredisi Verir?

İpotekli ev kredisi veren bankalar buradaki yazımıza bakarak daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz ancak kısaca belirtmek gerekirse şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Burgan bankası
 • Garanti bankası
 • Ziraat bankası
 • Akbank
 • İş bankası
 • HSBC
 • Koç Finans bankaları ipotekle ev kredisi vermektedir.

 

Satın Alınan Ev İpotek Olarak Gösterilir Mi?

Satın alınması planlanan evin ipotek edilmesi mümkündür. Ancak banka, bunu ipotek olarak kabul etmeme hakkına sahiptir. Bu şekilde yapılacak bir ipotek, sadece satış sırasında kesinleştirilecektir. Ancak satışın gerçekleşebilmesi için bankanın krediyi vermesi gerekir. Bu nedenle satın alınacak evin ipotek olması kanunen mümkünken, banka tarafından kabul edilmeyebilir. Bu durumda ev kredisi için başka bir ipotek aracı kullanılmalıdır. Ancak banka, satın alınması planlanan evin henüz krediye uygun olmaması, tamamlanmamış olması, ev ile ilgili bahsedilen değerlerde sorun yaşanması gibi durumlarda banka, ipotek talebini diğer mülklere yönlendirebilir. Bu durumda başka bir mülk ipotek edilebilir, ya da kefil talep edilebilir. Kredi notu yüksek ve bankalarla arasında problem bulunmayan bir kefil ile kişilerin kredi onayı almaları kolay olacaktır.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap