İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Faiz
  3. Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Hayvancılık Kredisi Faiz Oranları

Bankaların hayvancılık kredisi faiz oranları tarım kooperatifleri ile yapılan anlaşmalar sayesinde değişiklik göstermektedir. Bu kredi için planlanan faizler, bankadan bankaya değişmekle birlikte genellikle %0,41 ile %1,21 arasında değişiklik göstermektedir. Bankaların kredileri, farklı faiz oranları ile tüketicilere verilmektedir. Bu kapsamda kişilere verilecek hayvancılık kredisi, her banka için değişiklik göstermektedir. Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren her banka, hayvancılık kredisi vermemektedir. Bu kredinin banka tarafından verilebilmesi için banka ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı arasında gerekli anlaşmalar imzalanmalı, kooperatiflerle anlaşma yapılmalıdır.

Ayrıca diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayınız ; Aşağıda belirttiğimiz hayvancılık kredisi ile ilgili 2 makalemizide okuduğunuz zaman aklınızda bu kredi türü ile ilgili hiç bir soru kalmayacaktır.

 

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık kredisini Ziraat Bankası’ndan almak için kişilerin yapması gereken, banka şubelerine başvurmak olmalıdır. Şubelere başvuru sırasında gerekli şartları taşımanız halinde, ziraat bankasının sizlere hayvancılık kredisi faiz oranları için sunduğu oran %100 ve %50 faiz indirimi imkanından yararlanabilirsiniz. bu faiz indirimlerinden yararlanamadığınızda ödemeniz gereken faiz tutarı aylık %0,41 olacaktır. Eğer indirimlerden yararlanırsanız, kredinizin ödemelerinde gecikme olması ya da ödemenin diğer yıla sarkması durumunda faiz ödemeniz gerekecektir. Faiz indirimi avantajı, damızlık düve yetiştiriciliği, süt hayvanı yetiştiriciliği ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde verilmektedir. Ziraat Bankası’ndan alınacak bu kredi için yıllık faiz oranı %5’tir. Yapılabilecek maksimum vade 84 ay olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası tarafından verilecek hayvancılık kredilerinin limitleri 5.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu kredi ile ahır yapımından alet makine alımına kadar pek çok alanda harcama yapabilirsiniz. dilerseniz banka ile anlaşarak fatura karşılığı ödeme yaptırabilirsiniz. Böylelikle hayvancılık kredisi tutarı size değil, direkt olarak harcama yaptığınız firmaya gönderilir.

Akbank Hayvancılık Kredisi

Akbank’tan hayvancılık kredisi almak için yapılması gereken, kişilerin gerekli belgeleri ve sermayenin en az yarısını hazırladıktan sonra Akbank şubelerine başvuru yapmasıdır. Akbank’ın hayvancılık kredileri için kişilere vereceği kredi faizi %0,40 olarak belirlenmiştir. Ancak bu faiz oranı değişkendir. Dolayısıyla kişilerin teminat durumu, ödeme talebi gibi nedenler faiz oranını etkiler. Bunun yanında verilecek kredide kişilerin teminat ve kefil sunma zorunluluğu, bankanın talebi halinde, bulunmaktadır. Ayrıca kişiler, bankadan 80 aya kadar vade ile alacakları bu kredi için farklı ödeme planları oluşturabilmektedir. Bu ödeme planları 3, 6 ya da 12 ay ödemesiz kredi şeklinde olabilmektedir. Akbank’tan kredi kullanacak çiftçiler, ödemelerini erteleme özelliğine sahiptir.

İş Bankası Hayvancılık Kredisi

Hayvancılık için İş Bankası’ndan kredi kullanmak, kişilerin düşük faizle kredi alma seçenekleri arasında yer almaktadır. bu kredi, kişilere hayvancılık çeşitlerinin tamamı için verilmektedir. Bu kapsamda arıcılık, küçükbaş ya da büyükbaş hayvancılık yada süt hayvancılığı gibi türlerde kredi alımı mümkündür. Kredi için verilecek faiz oranı %0,43 olarak belirlense de, kişilerin kredi notu durumlarına ve ipotek durumuna göre faiz oranında değişkenlik gözlenecektir. İş Bankası, arıcılık ve hamsi çiftçiliği gibi detay gerektiren hayvancılık türleri için de kredi vermektedir.

Garanti Bankası Hayvancılık Kredisi

Garanti Bankası aracılığıyla hayvancılık kredisinden yararlanmak için kişilerin yapması gereken, bankanın şubelerine kimlik belgesi ve Çiftçi Kayıt Belgesi ile başvuru yapmak olmalıdır. Kişilerin kurmak istedikleri işletme ve şu anki işletme durumları banka tarafından değerlendirilecektir. Kişilere verilecek kredinin faiz oranını tamamen bankanın kriterlerine uygunluk durumu belirlemektedir. Bu kapsamda kredi notu düşük olması, ipotek durumunun yetersiz olması gibi nedenler güvensizliğe bağlı olarak kredide faizi arttırır. Ayrıca banka, taksit öteleme imkanı da sunmaktadır. Bu sayede kişiler, kullanacakları hayvancılık kredisi için 3, 6, 12 ay öteleme seçeneklerini kullanabilirler. Bunun yanında kişilerden ipotek ve kefil talep edilecektir. İpotek talebinde, ipotek olarak verilecek mülke ait izin belgesinde, kişinin eşinin de imzası bulunmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap