İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Banka
 3. Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankalar

Doğum Borçlanması için Kredi Veren Bankalar

Doğum borçlanması kredisi veren bankalar, doğum nedeniyle çalışılamayan günlerin primlerinin ödenmesi amacı ile kredi kullandırırlar. Bu kredilerden yararlanmak için çalışan bir anne olunması ve doğum yapılmış olunması gerekmektedir. Çalışma süresi içerisinde doğum yapan ve izin hakkını kullanan kişilerin, sigorta primi ödemesi almadıkları dönem için oluşan borçların kapatılması amacı ile bankalar doğum borçlanması kredisi kullandırırlar. Bu krediden yararlanmak için bankaların sunmuş olduğu şartlara uyum sağlanmalıdır. Doğum borçlanması kredisi veren bankalar isimlerini, şartlarını, başvuru yolların, bankaların sunduğu doğum borçlanması kredilerinin özelliklerini ve bu kredinin sunulmasının amacını, alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankaların Şartları

Doğum borçlanması kredisi sunan bankaların koşulları arasında çalışan anne vasfına sahip olunması yer alır. Bu kredi, doğum yapması sebebi ile iş başı yapamayan ve SGK primi ödemelerine yönelik borç bakiyesi bulunan kişiler için sunulur. Anneler işe gidemedikleri dönem içerisinde oluşan prim borçlarını, kredi kullanarak ödeyebilirler. Bankaların gerekli gördüğü şartlar şu şekilde sıralanır:

 • Annenin doğum öncesi her hangi bir işte çalışıyor olması gerekir.
 • Annenin doğum öncesi çalıştığı süre içerisinde SGK primlerinin ödenmiş olması gerekir.
 • Doğum borçlanması için kredi başvurusu yapılırken, bebeğin hayatta olması gerekir.
 • Annenin 4A, 4A, 4C sigorta kapsamı türlerinden biri içerisine dahil olarak çalışma sağlamış olması gerekir.

Bu koşulları sağlayan anneler, doğum borçlanması kredisi kullandıran bankaların şubelerine başvuru yaparlar. Başvuruları onaylanan kişiler, eksik pirim ödemelerine yönelik tutarı bankalar kanalınca kredi olarak çekerler. Bu tutar ile pirim ödemelerini gerçekleştirirler.

Doğum Borçlanması Kredisi Veren Bankaların Listesi

Doğum borçlanması kredisi sunan bankalar sıralaması içerisinde Halk Bank yer alır. Halk Bank ve diğer doğum borçlanması kredisi sunan bankalar, bu kredilerin kullanımı için şartlar talep etmektedir. Kredilerden yararlanmak için bankaların şubelerine başvuru yapılır. Doğum borçlanması kredisi veren banklar şu şekilde sıralanır:

 • Halk Bank
 • Deniz Bank
 • Ziraat Bankası
 • Deniz Bank

Bu bankaların şubelerine gerekli evraklar ile yapılacak başvuru sonucunda, doğum borçlanması kredisi kullanılır. Krediden yararlanacak kişilerin, çalıştıkları dönem içerisinde SGK kapsamına, primleri ödenmiş olmalıdır. Krediler sadece annenin doğum yapması nedeniyle işte çalışmadığı ve prim ödemesi almadığı süre için oluşan maddi borç yükümlülüğünün ödenmesi amacıyla kullandırılır.

Doğum Borçlanması Kredisinin Amacı

Doğum borçlanması kredisi hedefi, doğum sebebi ile çalışamayan annelerin sahip olduğu prim borçlarının ödenmesidir. Çalışan anneler, yapılan doğum sebebi ile çalışma şartlarına ara verebilirler. Bu süre zarfında SGK prim ödemesi yapılmaz. Annelerin doğum sonrası olaşan prim borçlarına yönelik ödeme sağlayabilmeleri amacı ile bankalar doğum borçlanması kredisi kullandırır. Anne bu kredilerden yararlanarak, SGK prim borcuna yönelik tutarın kapanmasını sağlar. Kredilerden yararlanabilmek için annenin çalıştığı süre zarfında SGK ödemelerini tam olarak almış olması gerekir.

Halk Bank Doğum Borçlanması Kredisi

Halk Bank’tan doğum borçlanması için kredi kullanılırken, Halk Bank şubelerine başvuru yapılır. Halk Bank sağladığı, doğum borçlanması kredisi ile çalışan annelerin, prim borçlarına yönelik tutarı ödeyebilmeleri için olanak sunar. Bankadan kredi onayı alan kişiler, SGK primlerine yönelik borçları kredi limiti üzerinden ödeyebilirler. Halk Bank doğum borçlanması kredisi hakkında bilgiler şu şekilde sıralanır:

 • Halk Bank doğum borçlanması kredisi, % 1,49 oranında faiz uygulaması üzerinden kullandırılır.
 • Kredinin limiti kişinin borçlandığı prim tutarına bağlı olarak belirlenir.
 • Kredi üzerinden 60 ay vade süresi olanağı sunulur.

Bu kredi çeşidine başvuru yapmak için çalışılan dönemde SGK primlerinin ödenmiş olması gerekir. Annenin doğum yaptığı ve SGK prim ödemesi almadığı döneme ilişkin prim borçları kredi üzerinden karşılanarak, borçların kapatılmasına olanak sağlanır.

Deniz Bank Doğum Borçlanması Kredisi

Deniz Bank’tan doğum borçlanması için kredi kullanılırken, Deniz Bank şubelerine başvuru yapılır. Deniz Bank’ın sunduğu doğum borçlanması kredisinin özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Deniz Bank doğum borçlanması kredisi, 12 aydan 84 aya kadar vade olanağı ile sunulur.
 • Kredi için uygulanan faiz oranı % 1,76 olarak belirlenir.
 • Kredinin ödemesi 3 ay sonra talep edilir.
 • Kredinin limiti ise kişinin prim borcu dikkate alınarak belirlenir.

Bu kredi olanağından yararlanmak için annenin, doğum öncesi her hangi bir iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Doğum nedeni ile iş başı yapılmayan sürede, prim borçlarının ödenmemiş olması koşulu aranır. Koşulları sağlayanlar, Deniz Bank şubelerine kredi için başvuru yaparlar.

Ziraat Bankası Doğum Borçlanması Kredisi

Ziraat Bankası’ndan doğum borçlanması için kredi kullanmak için Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapılır. Ziraat Bankasının sunduğu doğum borçlanması kredisi özellikleri şu şekilde sıralanır:

 • Ziraat Bankası doğum borçlanması kredisi, % 1,28 faiz oranı uygulaması ile kullandırılır.
 • Kredi üzerinden sunulan vade süresi ise en fazla 60 ay olarak belirlenmiştir.
 • Kredinin limiti, kişinin borçlu olduğu prim ödemesi miktarı dikkate alınarak bank tarafından hesaplanır.

Bankanın bu kredi olanağına başvuru yapabilmek için, çocuk doğmadan önce aktif olarak çalışılıyor olması gerekir. Aynı zamanda çalışılan döneme ait primler, SGK yoluyla ödenmiş olmalıdır. Başvuru sırasında çocuğun hayatta olması gerekir. Anne doğum yapması nedeniyle çalışamadığı ve SGK ödemesi almadığı süre için banka kanalınca kredi kullanabilir. Kullanılan bu kredi ile SGK pirim borçları ödenir.

Doğum Borçlanması Kredisi Başvuru Evrakları

Doğum borçlanması kredisi müracaat belgeleri, bankalara yapılan kredi başvurusu talebi sırasında iletilir. Bu evraklar tamamlanmadan, kredi onayı alınamaz ve krediye müracaat yapılmaz. Doğum borçlanması kredisi veren bankaların, başvuru için talep ettiği evraklar şu şekilde sıralanır:

 • Kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Bebeğin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Kişinin gelir belgesi veya maaş bordrosu
 • Kişinin prim borcunu gösteren SGK prim borcu belgesi

Bu belgeler ile doğum borçlanması kredisi veren bankaların şubelerinden birine gidilmelidir. Belgeler teslim edilip, ‘’doğum borçlanması kredisi başvuru formu’’ doldurularak, başvuru talebinde bulunulmalıdır. Başvuru talebi onaylanan kişiler aldıkları kredi sayesinde, SGK prim borçlarını kapatmaktadır.

Doğum Borçlanması Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması kredisi müracaatı için doğum borçlanması kredisi kullandıran bankaların şubelerine gidilir. Öncelikle, doğum borçlanması kredisi veren bankalar arasında yer alan, Halk Bank, Deniz Bank, Ziraat Bankası kuruşlarından biri tercih edilir. Tercih edilen bankanın, kişiye en yakın şubesine gidilir. Daha sonra izlenecek adımlar şu şekilde sıralanır:

 • Tercih edilen bankanın şubesinden bulunan müşteri temsilcileri ile görüşülür.
 • Müşteri temsilcisine nüfus cüzdanı fotokopisi, bebeğin nüfus cüzdanı fotokopisi, annenin gelir belgesi ve prim borçlarını gösteren SGK prim borcu belgesi iletilir.
 • Belgelerin iletimi sonrası doğum borçlanması kredisi için başvuru yapılmak istendiği bildirilir.
 • Talep üzerine müşteri temsilcisi danışmanlığında, ‘’ doğum borçlanması kredisi başvuru formu’’ doldurulur ve imzalanır.
 • Bu işlem sonrası kredi talebi müşteri temsilcisi tarafından sisteme işlenir.

Adımların sonlanması ile başvuru tamamlanır. Başvuru sonucu, talebin yapıldığı banka şubesinden kontrol edilir. Kredi başvurusu onaylananlar, aynı banka şubesinden kredi tutarını teslim alırlar. Bu kredi çeşidi sayesinde SGK primlerine yönelik oluşan borç bakiyesi ödenir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap